Światowy dzień misia pluszowego

maj05
 

Miś pluszowy- puchaty i mięciutki, najlepszy przyjaciel malucha, bez którego dzieciństwo nie byłoby tym samym. Ta najpopularniejsza zabawka świata z pewnością zasługuje, by jeden dzień w roku był dniem na jej cześć. W końcu miś jest niezastąpiony podczas ciężkich chwil, jak nic innego pomaga w zasypianiu, a zabawa nim to zawsze pełna emocji przygoda. Takim dniem jest 25 listopada.

 

Miś pluszowy- historia

Teorii na temat początku „kariery” misia pluszowego jest kilka, jednakże wszystkie przypadają na koniec XIX/początek XX wieku. Według jednej z wersji początek maskotki wiąże się z chorą na chorobę Heinego-Medina Niemką o nazwisku Margaret Steiff. Kobieta szyła najróżniejsze pluszowe zwierzątka, a jej siostrzeniec Richard zainicjował usprawnienie produkcji i założenie firmy zabawkarskiej.

 

Inna teoria głosi, że początek pluszowej zabawki jest związany z osobą prezydenta USA Teodora „Teddy” Roosevelta. Na jednym z polowań w 1902 towarzysz najważniejszej osoby w Stanach Zjednoczonych postrzelił małego niedźwiadka. Prezydent, widząc strach i cierpienie zwierzątka, rozkazał je wypuścić. Rysunek przedstawiający wydarzenie trafił do gazety „The Washington Post” i stał się inspiracją dla rosyjskiego imigranta Morrisa Mitchoma, który rozpoczął produkcję pluszowych misiów imieniem Teddy ( po ang. miś pluszowy to Teddy Bear), na co pozwolił sam prezydent Roosevelt, twierdząc: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”. Nawet nie wiedział, w jak wielkim jest błędzie. Bowiem do tej pory nazwa Teddy Bear jest używana w krajach anglojęzycznych.

 

Światowy dzień pluszowego misia

 

Święto na cześć misia pluszowego jest stosunkowo młode. Ustanowiono je 2002 roku, czyli w setną rocznicę pamiętnego polowania z udziałem prezydenta Roosevelta. Z pewnością ani pierwsi producenci zabawki, ani sam Roosevelt nie zdawali sobie sprawy, jak wielką popularność zyska taka niepozorna zabawka. Nie ma chyba dziecka, które by w swojej kolekcji nie posiadało chociaż jednego pluszaka. Miś jest bohaterem filmów, bajek, wierszyków, czy powieści. Mamy nadzieję, że każdy Urwis spędzi ten wyjątkowy dzień w towarzystwie ulubionego przyjaciela.

maj  05